Velkommen til Det Verdiskapende Styret!

Til høsten er det tid for en ny runde med BIs nye styrekurs på masternivå: Det verdiskapende styret. Kurset går over tre moduler frem til jul – pluss noen webinarer før og mellom modulene – og målet er å utdanne folk som kan bidra ikke bare til å besette styreplasser, men aktivt å hjelpe ledelse og bedrift å forholde seg til endringer i omgivelser og konkurransesituasjon.

Som for tidligere år, så har jeg har fått et stjernelag til å hjelpe meg – og for å introdusere dem, har jeg laget noen små videoer der de får anledning til å gi en smakebit på hva de kommer til å bidra med gjennom kurset:

Berit Svendsen har lang erfaring som styreleder, -medlem og toppledelse, bl.a. som administrerende direktør i Telenor Norge. Hun ble årets styreleder i 2024. Berit har tidligere hatt en stilling som executive in residence på BI, og hun og jeg har samarbeidet i mange år om alt mulig innen teknologi, ledelse og strategi. Hun stiller kontinuerlig rolle gjennom kurset og dele av sin erfaring og sine refleksjoner. I videoen her forklarer hun litt om hvordan hun ser styrets rolle i forhold til eksterne utfordringer, og litt om den menneskelige siden ved styrearbeid, særlig styret som arbeidsgiver for administrerende direktør.

Tore Bråthen er professor dr. juris ved BI, og vil ta ansvar for to viktige tema: Styrejus og styreansvar. Det snakkes mye om at et styre skal ta et strategisk ansvar og være en sparringpartner for eiere, ledelse og administrasjon, men til syvende og sist er det jus som gjelder, og styreansvar skal man ikke spøke med. I tillegg til å være en glimrende foreleser, har Tore utmerket bakgrunn for å snakke om disse temaene, siden han har vært involvert i å utrede og skrive de lovene som gjelder for styrearbeid.

Thomas Borgen er Ph.D. stipendiat ved BI og har hatt lang erfaring fra på styresiden og administrasjonssiden, bl.a. som styreleder i Kongsberg Digital og Scanship, tidligere adm dir Danske Bank, nå også seniorkonsulent for Bain & Co. Thomas har lang erfaring fra vanskelige beslutningssituasjoner og vil ta med seg dette inn i kurset – i tillegg til sin forskning som stipendiat.

Ketil Hveding er høyskolelektor ved BI Trondheim, underviser på BIs grunnleggende styrekurs og har lang erfaring som styreleder, styremedlem og konsulent for små og mellomstore bedrifter. Ketil vet noe om forskjellen mellom store og små selskaper – en verden der reglene er mange og rollene som eier, styremedlem og bedriftsleder kanskje ikke like avklart som de burde være.

Selv kommer jeg til å snakke om teknologiutfordringer (særlig AI), styrets ansvar i innovasjon og strategiarbeid, og alt mulig annet. I tillegg kan jeg love masse gode gjesteforelesere rett fra frontlinjen!

Og med det – vel møtt! Kursets webside finner du her: https://www.bi.no/studier-og-kurs/kurs/masterprogram/det-verdiskapende-styret/

Kommenter