Morsom diskusjon på Crooked Timber om hvorfor det er så få sanger om Internett. Det finnes som kjent intet så konservativt som sangtekstforfattere – der går det i lengsel etter det trygge og kjente, og det inkluderer ikke Google og Microsoft Word. Men innlegget og de mange kommentarene understreker hvor preget vi er av gammel teknologi.
Først kommer teknologien, så bruken, så lovreglene (hvis lovreglene kommer for tidlig, får man pussige utslag, som huskes godt.) Så kommer sangtekstene.
Dette betyr at vi kommer til å få nostalgiske sangtekster om hvordan bloggen til den utkårede har gått i 404 sånn omtrent i 2020. I mellomtiden får vi klare oss med biler og fremfor alt tog (mens jeg skriver dette, spilller Pandora tilfeldigvis "Electric" med Tristan Prettyman i bakgrunnen, den mest fremtredende linjen er "I’m on that train".)
Sangen om IRC-bot’en Anna har da herjet VG-listene en stund:
http://video.google.com/videoplay?docid=2015570935756570908
Interessant poeng! Under datamaskinens/internettets modning har nok nerdestempelet hindret en større aksept i populærkulturen. La meg dog minne om Kate Bush’ ‘Deeper Understanding’ fra 1989-albumet ‘The Sensual World’. Teksten finnes her: http://www.songmeanings.net/lyric.php?lid=54670
[audio src="http://salonmedia.vo.llnwd.net/o1/mp3s/2006/oct/wikipedia.mp3" /]